भिटामिन बी १२

भिटामिन बी १२

भिटामिन बी १२, कोबालामिन पनि भनिन्छ, पानीमा घुलनशील भिटामिन हो जसले स्नायु प्रणालीको उचित कार्य र रातो रक्त कोशिकाहरूको उत्पादनमा महत्त्वपूर्ण भूमिका खेल्छ। यो खानालाई ऊर्जामा रूपान्तरण गर्न र बोसो र प्रोटीनको चयापचयको लागि आवश्यक छ।

B12 मुख्यतया मासु, माछा, दुग्ध उत्पादन, र अण्डा जस्ता जनावरमा आधारित खानाहरूमा पाइन्छ। शाकाहारी र शाकाहारीहरूलाई आफ्नो आहारमा पर्याप्त मात्रामा B12 प्राप्त गर्न गाह्रो हुन सक्छ, किनकि बोटबिरुवामा आधारित खानाहरूमा यो भिटामिन पर्याप्त मात्रामा हुँदैन।

बी १२ को कमीले रक्तअल्पता, थकान, कमजोरी, हात र खुट्टामा सुन्न वा झनझन, हिँड्न गाह्रो, र संज्ञानात्मक कठिनाइहरू सहित स्वास्थ्य समस्याहरूको दायरा निम्त्याउन सक्छ। गम्भीर अवस्थामा, यसले अपरिवर्तनीय तंत्रिका क्षति निम्त्याउन सक्छ। सप्लिमेन्टेशन वा बी १२ इन्जेक्सनहरू कमी भएका मानिसहरूका लागि वा शाकाहारी वा शाकाहारी आहार पालन गर्नेहरूका लागि आवश्यक हुन सक्छ। B12 पूरकको उपयुक्त खुराक र फारम निर्धारण गर्न स्वास्थ्य सेवा प्रदायकसँग परामर्श गर्नु महत्त्वपूर्ण छ।

यहाँ केहि भिटामिन बी 12 युक्त खानाहरू छन्:

कलेजो भिटामिन B12 को सबै भन्दा राम्रो स्रोत मध्ये एक हो, 100-ग्राम सेवा संग सिफारिस गरिएको दैनिक सेवन (RDI) को 1,000% भन्दा बढी प्रदान गर्दछ। शेलमाछा, ओइस्टर, मसल्स, सबै भिटामिन B12 को राम्रो स्रोत हुन्, 100-ग्राम सेवाले RDI को 1,000% भन्दा बढी प्रदान गर्दछ। माछामध्ये साल्मन, ट्राउट र टुना भिटामिन B12 को सबै राम्रो स्रोत हुन्, 100-ग्राम सेवाले लगभग 50-80% RDI प्रदान गर्दछ। खसी भिटामिन B12 को एक राम्रो स्रोत हो, 100 ग्राम सेवा संग RDI को लगभग 40-60% प्रदान गर्दछ। अण्डा भिटामिन B12 को राम्रो स्रोत हो, एउटा ठूलो अण्डाले RDI को लगभग 10% प्रदान गर्दछ। दूध, चीज, र दही सबै भिटामिन B12 को राम्रो स्रोत हुन्, 100-ग्राम सेवाले RDI को लगभग 15-25% प्रदान गर्दछ। केही ब्रेकफास्ट अनाज, बिरुवामा आधारित दूध विकल्पहरू, र पोषण खमीर भिटामिन B12 संग सुदृढ छन् र RDI को एक महत्वपूर्ण मात्रा प्रदान गर्न सक्छन्।

यो नोट गर्न महत्त्वपूर्ण छ कि भिटामिन B12 को अवशोषण केहि औषधि र चिकित्सा अवस्थाहरु द्वारा प्रभावित हुन सक्छ, त्यसैले यदि तपाई आफ्नो भिटामिन B12 स्तर को बारे मा चिन्तित हुनुहुन्छ भने, सधैं एक स्वास्थ्य सेवा अस्पताल वा डाक्टर सग परामर्स लिन सबै भन्दा राम्रो हुन्छ।

DIP RATNA KARNALI HEALTH HOSPITAL (DRKHH)

>http://bitly.ws/CeuA

>https://sites.google.com/view/karnalihealthhospital

तपाईको प्रतिक्रिया