कालिकोट अपार सम्भावना

कालिकोट अपार सम्भावना

नेपालको धेरै दुर्गम र अविकसित क्षेत्रहरू जस्तै कालिकोट जिल्लाले गरिबी, शिक्षा, स्वास्थ्य सेवा र पूर्वाधार सम्बन्धी थुप्रै चुनौतीहरूको सामना गरिरहेको छ। तर, जिल्लामा विशेषगरी जलविद्यु, धार्मिक र प्राकृतिक पर्यटन, जडिबुटी, सेतो पानी राफ्टिङ, हुम्ला र मुगु द्वारा चीन भारतको व्यापार मार्ग, शिकार आरक्षित, काइनाइट उत्खनन, फ़्ल्याई फिशिंग (माछा) मार्ने पर्यटन, आधुनिक कृषि, शिक्षा, स्वास्थ्य, पदयात्रा, रक आरोहण, हस्तकला राडी पाखी, ग्रेनाइट र मार्बल उत्खनन जस्ता अन्नागीन्ति अवसर छन्। राज्य समेंत्र र निजि स्थानीयले पनि हरेक क्षेत्रमा लगानी गर्ने अवसरहरु छन्।

नेपालमा सबैभन्दा बढी जलविद्युतको सम्भावना रहेको जिल्ला कालिकोट हो। यहाँ प्राकृतिक पर्यटन र सांस्कृतिक पर्यटनको विकासको बिशाल सम्भावना छ। भारतका १ अर्ब ४१८ करोड जनसंख्यालाई मनन गर्दै धार्मिक पर्यटन कालिकोटको बडिमालिका र चुलीमालिका आम्दानी र रोजगारीको प्रमुख स्रोत बन्ने सम्भावना छ। साथै नदी, झरना र जङ्गल जस्ता प्राकृतिक सौन्दर्यहरू पनि आकर्सनमा पर्दछन्। पदयात्रा र पर्वतारोहण यस क्षेत्रका लोकप्रिय गतिविधि हुनसक्छन।

कालीकोटका जनताको मुख्य पेशा कृषि भएकोले आधुनिकीकरण र मूल्य अभिवृद्धि प्रशोधनबाट उत्पादकत्व र आम्दानी बढाउने अवसरहरू छन् । जिल्ला मकै, गहुँ, जौ र कोदोको उत्पादनका साथै पशुपंक्षी र दुग्धजन्य उत्पादनका लागि परिचित छ। कालिकोट आफ्नो हस्तशिल्प, विशेष गरी ऊनी गलैंचा र कम्बलका लागि पनि परिचित छ। त्यहाँ यी उत्पादनहरूको गुणस्तर विस्तार र सुधार गर्न र फराकिलो दर्शकहरूमा बजार गर्न सक्ने क्षमता छ।

साथै, कालिकोटमा साना उद्योग र उद्यमशीलताको विकासको सम्भावना छ । नेपाल सरकार र विभिन्न गैरसरकारी संस्थाहरूले पनि जिल्लामा शिक्षा, स्वास्थ्य सेवा र पूर्वाधार सुधार गर्न काम गरिरहेका छन् जसले आर्थिक वृद्धि र विकासको लागि थप अनुकूल वातावरण सिर्जना गर्नेछ। जब स्थानीयले आफ्नो गाऊ ठाउँमा बिभीन्न क्षेत्रमा लगानी गर्छन तब कालिकोटको बिकाश बिछटई छोटो अवधिमा हुन सक्छ। आदरणीय सम्पूर्ण सोदेश्मा र विदेशमा
रहनु भयका दाजुभाई तथा दिदीबहिनीहरु हाम्रो ठाउँ, हामी आफै बनाऔ, हरेकले कालिकोटमा लगानी गरौ। कालिकोट कर्णाली प्रकृतिले दियको एक सोंद्वार्यको मुहान हो हामी सबै मिलि सोतलौ।

ई. तुलसी शाही

>http://bitly.ws/CeuA

>https://sites.google.com/view/karnalihealthhospital

तपाईको प्रतिक्रिया