समृद्ध धादिङ निर्माणका सम्भावना र अवसर

धादिङ/ धादिङ जिल्ला हिमालय देखि महाभारतसम्म फैलिएको नेपालको एक मात्र जिल्ला धादिङ जिल्ला जसको आफ्नै प्रकारको विशिष्टता छ ।राजमार्गहरुको कुरा गर्दा पृथ्वी, त्रिभुवन, कालु पाँडे र पासाङ ल्हामुसहित ४ मुख्य राजमार्ग यस जिल्लामा रहेका छन् भने यो जिल्ला भयर बग्ने ३ मुख्य नदीहरु त्रिशुली, बुढीगण्डकी र आँखु बग्दछन् ।सल्यानटार सहित कम्तीमा २० वटा टाररहेका छन् । धादिङ जिल्ला गरिबीको बर्गिकरणको आधारमा हेर्ने हो भने देशको ७७ जिल्लामा २१ औं स्थानमा रहेको छ। तेसै गरि भौगोलिक क्षेत्रफलको हिसाबले ३१ औं ठूलो जिल्ला हो । तथ्यांक अनुसार यस जिल्लामा ७६ प्रतिशत मानिस कृषि पेसामा संलग्न छन् र उत्पादित तरकारीको ९५ प्रतिशत काठमाडौं निर्यात हुने गरेको छ । यो जिल्लाको मुख्य आम्दानी भनेको ढुंगा, गिट्टी, बालुवा बाट उठ्ने कर पनि यस जिल्लाको अर्को मुख्य आम्दानिको श्रोत हो । नेपालकै उत्कृष्टमानिने जोगिमारामा पाइने चुनढुंगामा ९६ प्रतिशत क्याल्सियम कार्बोनेट रहेको छ। यस जिल्लामा कम्तीमा ९७ वटा मुख्य बजार केन्द्र रहेका छन् । धार्मिक र पर्यटकीय दृष्टिकोणले हेर्ने हो भने धादिङमा गंगाजमुना ६ र ७ जोड्ने नेपलकै दोश्रो लामो अधेरी खोलाको झोलुगे पुल, गंगाजमुना ७ मा रहेको जिप लाइन, ढोला मन्दीर, गंगाजमुना मन्दीर, मैदीकोट, सल्यानटार,सेम्जोङ दरबार, सिद्धलेक, त्रिपुरासुन्दरी, भैरबी, सिद्ध वावा मन्दीर, नर्सिङ्धाम श्री रुपनुगा बिद्ध्यापिठ,
बिमला देवी मन्दीर, शेसा मन्दीर, सदा सिव र प्राचिन नरसिंह देव मन्दीर जस्ता धेरै मन्दीरहरु नेपालभर चर्चित छन् । ठुलो संख्यामा गुम्बाहरु, मन्डलीहरु रहेका छन् । यो जिल्ला २७’ ४०’’ पूर्व देखि २८’ १७’’ पूर्व देशान्तर र ८०’ १७’’ उत्तर देखि ८४’ ३५’’ उत्तर अक्षांशसम्म फैलिएको छ।यस जिल्लाको सदरमुकाम धादिङबेसी हो । २०७८ को जनगणना अनुसार धादिंग जिल्लाको ३,२५,७१० जनसंख्या रहेको छ । धादिङमा
८०% कृषिजन्य भुमी र २०% बन रहेको छ ।
राजधानीसित जोडिएको जिल्ला भएको कारण जिल्लाबाट उत्पादित कृषि उपज लगाएत अन्य उत्पादनहरुको ठुलो बजार काठमाण्डौ भएकोले यहाँको उत्पादनलाइ तेती बजारको समस्य छैन ।जिल्लाको विधमान प्राकृतिक श्रोत, साधन जस्तै बालुवागिटी, ढुंगा लगायको लागि समेत काठमाडौँ प्रमुख बजार । भगौलिक विविधता, उत्तर तिर जडीबुटी, मध्यटारमा कृषि, पर्यटन, पशुपालन, खानी तथा खनिज पदार्थहरु प्रमुख सम्भावनाहरु हुन् ।

जिल्ला बिकासको लागि सम्भावना तथा अवसरहरु :

१. जलबिद्युत र जलश्रोतको बहुक्षेत्रगत बिकाश (जलबिद्युत तथा लघु जलबिद्युत सिंचाइ,मत्स्य पालन, जल पर्यटन)

२. पर्यटन (कृषि पर्यटन,सहाशिक पर्यटन, पदयात्रा पयर्टन, जल पर्यटन, संस्कृतिक पर्यटन, ग्रामीण पर्यटन, धार्मिक पर्यटन)

३. कृषि (फलफूलखेती, मौसमी तथा बेमौसमी तरकारी, खाद्यान्न बाली,

४. जडीबुटी (धसिंगरे, चिराइंतो, पाँच औंले लगायत अन्य)

५. पशुपालन (व्यवसायीक भेंडा, च्यांग्रा, चौंरी पालन र चिज उत्पादन, बंगुर, बाख्रा पालन, भैसी पालन)

६. खानी तथा खनिज पदार्थ ( फलाम खाने, चुन ढुंगा, खरी ढुंगा, सिसा र जिंक खानी )  

 

७. परम्परागत सिप र प्रविधिको बिकाश र विस्तार

चित्र 1:  बुढी गण्डकी नदी

4AFDE468-A867-4F37-8166-78407C71A921.jpg

१,जलबिद्युत र जलश्रोतको बहुक्षेत्रगत विकास (जलबिद्युत, सिंचाई, मत्स्यपालन, जलप्रयटन)

चित्र २ त्रिशुली नदीमा जलयात्रामा रमाउँदै पर्यटकहरु

F160F1C0-7F19-4DBF-B87C-BAE17F977C9E.jpg

यो लोकमार्ग भएर बग्ने तिन ठुला नदीहरु  त्रिशुली ३०४ m 3 /s यसका सहायक खोलाहरु थोपाल खोला, महेश खोला, मलेखु खोला,आदम खोला,बेल्खु खोला, चरौंदी खोला तेस्तै बुढी गण्डकी ( १००.२७ m 3 /s) र यसको सहायक चार खोला, मानखोला ,कास्ठेखोला, सुरगान्धी खोला र मस्ते खोला ,तेस्तै आन्खु खोला ( ५८.३८m 3 /s) र यसका ८सहायक खोला पिन खोला, लिस्ने खोला, गस्ली खोला, बगुवा खोला , घटिया खोला , हँकंग खोला , आउलखोला, किन्तांग खोला, जसबाट जलबिद्युत, लघु जलबिद्युत, सिंचाई, मत्स्यपालन र जल प्रयटनको बिकाश गरि रोजगारीको अवसर सिर्जना गरि आर्थिक विकाशका नयाँ आयामहरुको ढोका खोल्न सकिन्छ I साथै बूढी

गण्डकी र आंखुको करिडोरमा मत्स्यपालना र जल प्रयटनको रुपमा विकाश गरि आर्थिक विकाशमा मनग्यफाइदा लिन सकिन्छ I ग्रामिण अर्थतन्त्रकोको पुनर्जागरणका लागि होम स्टेहरु र साना प्रकृतिका बस्तीहरुकोनिर्माण गर्न सकिन्छ I बाँजो राखिएको निजि जमिन स्थानीय सरकारको रोहबरमा उत्पादन मुलक खेति गर्नबिपन्न परिबारलाई प्रोत्साहन गर्न सकिन्छ I

चित्र ३ गंगाजमुना ६ र ७ जोड्ने झोलुंगे पुल